czy są one wykonywane właściwie i zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. Kontrola dokumentów finansowych ma uwzględniać zarówno stronę merytoryczną, formalną, jak i rachunkową. W firmie powinna być powołana jednostka, która będzie odpowiadać za tą kontrolę i zatwierdzać poprawność dokumentów finansowych. Jest to o tyle istotne, że kontrola ta jest również prowadzona przez pomioty zewnętrzne, na przykład Urząd Skarbowy, który za nieprawidłowości w rozliczeniach wyznacza kary pieniężne.
Po co zatrudniać księgowego?
Jak rozliczyć podatek VAT? Jak ująć w księgach rachunkowych konkretne zakupy? Jak wystawić faktury zaliczkowe albo wykonać bilans zysków i strat? Takich pytań z chwilą kiedy prowadzimy firmę jest dużo. Wymogi prawne jakie są odgórnie narzucone, wymuszają przygotowywanie różnych sprawozdań finansowych, rozliczanie się z uzyskanych przychodów, prowadzenie ksiąg rachunkowych i tym podobne. W związku z tym należy zatrudnić w firmie osobę, która będzie miała wystarczające pod tym względem kompetencje. Taką osobą jest oczywiście księgowy, który może zająć się pełną księgowością w naszej firmie. Można również korzystać z usług biura rachunkowego, jeśli prowadzimy małą firmę i nie ma potrzeby zatrudniania księgowego na cały etat.
Pomoc księgowa przez internet
Rozliczanie finansowe przez internet? Tak, obecnie jest to jak najbardziej możliwe. Z tej możliwości korzystają przede wszystkim mniejsze firmy, które nie muszą prowadzić rozbudowanych ksiąg rachunkowych, ale jednocześnie mają faktury i rachunki do rozliczenia, którymi może zająć się jedynie specjalista. Korzystanie z usług księgowych przez internet jest dla takich firm wygodnym rozwiązaniem, ponieważ odbywa się szybko i sprawnie. Wszystkie potrzebne dokumenty są skanowane i przesłane drogą elektroniczną. Takie rozwiązanie dodatkowo jest dla firmy mniej kosztowne. Dla biura księgowego również wiążą się z tym większe korzyści, ponieważ w ten sposób może ono obsłużyć większą ilość klientów.